Na jakie rzeczy zwrócić uwagę kupując obiektyw? Co jest ważne? Jakiego typu parametry posiadają duże znaczenie?

Posted on 07/01/2022 7:43am

Wybór dobrego obiektywu do sprzętu fotograficznego to dla niejednego miłośnika fotografii często trudne zadanie. Często więc jest tak, iż zakupiliśmy lustrzankę wraz z obiektywem kitowym. Wnet się niestety orientujemy, iż to dla nas za mało, więc pojawia się pytanie, jaki obiektyw kupić, by spełniał nasze podstawowe wymagania.


Fotograf
Jeśli mowa o obiektywie to przede wszystkim ważna jest ogniskowa. Zadecyduje ona o efektywnym polu widzenia, to znaczy o powiększeniu. Profesjonalnie określa się to właśnie jako ogniskową, ale dla amatora lepiej kiedy powiemy o kątowym polu widzenia. Dajmy na to, obiektyw z ogniskową 40 milimetrów gwarantuje innego rodzaju pole widzenia, jak będzie podłączony do aparatu o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne z kolei, kiedy będzie współpracował z urządzeniem o matrycy małoobrazkowej. Jeżeli odwiedzamy sklep fotograficzny i uświadomimy sobie, iż nie do końca jest to dla nas jasne to bez wątpienia dobrze jest dopytać sprzedawcy, ponieważ jest to kwestia dla niedoświadczonej osoby dosyć skomplikowana - sprawdź ofertę sklepu fotograficznego.


Kolejnym istotnym parametrem jest jasność obiektywu. Definiowana jest ona za pomocą przesłony. Opisujemy ją za pomocą parametru f/, choć często spotkać możemy ją również jako liczbę po ukośniku, na przykład 90/2.8. Według definicji, wartość przesłony to wynik podzielenia ogniskowej przez fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta wartość jest mniejsza, tym obiektyw będzie bardziej jasny. Jak to tłumaczyć? Dajmy na to model 20 milimetrów f/1.4 będzie trochę bardziej jasny aniżeli 20 mm f/2.0. Następnym bardzo ważnym parametrem jest zamocowanie. Od tej rzeczy tak właściwie zależy, czy będzie można podpiąć urządzenie do naszego aparatu czy też niestety nie będzie to możliwe. Jak szukać będziemy markowych obiektywów, to znaczy wykonanych przez producenta naszego aparatu, to raczej nie powinno być z tym problemu.

Po prostu Nikon będzie pasował do Nikona, przykładowo Sigma 70 300 Nikon - polecany sklep Sigma ProCentrum. Tak samo canon do Canona, jak również Pentax do Pentaxa.

Czyżbyś czuł chęć na więcej wpisów na powyższy temat? Zapraszamy zatem do kolejnej strony - po prostu naciśnij to imprezy firmowe warszawa i przenieś się do naszego serwisu.

Natomiast musimy zwrócić uwagę na obiektywy manualne, gdyż bardzo duża część nie będzie pasowała do dzisiejszych lustrzanek. Jeżeli będziemy pamiętać o powyższych trzech radach to istnieje duża szansa, iż zakupimy całkiem profesjonalny obiektyw, który będzie świetny do naszych potrzeb.

Tags: aparat, fotografowanie, obiektyw, fotografie, sprzęt fotograficzny