Młode i starsze pokolenie wobec do słów, które mają teraz już co najmniej parę znaczeń

Posted on 21/02/2022 7:18am

Wyrazy na przestrzeni dziejów zmieniały swoje znaczenie, co pozostaje niezaprzeczalnym dowodem na to, że wspomniane znaczenie ma charakter umowny. Ten fakt już od bardzo dawna jest powszechnie znane w środowisku językoznawców. W sumie każdy zgodzi się z powyżej sformułowaną tezą, bo trudno wytłumaczyć, dlaczego drewniany kwadratowy mebel określamy stołem, a nie przykładowo fotelem.
Po prostu, mówiąc przenośnie, ludzie umówili się, że dany przedmiot będą nazywać w taki oto sposób.

erotyka
Author: Magdalena Roeseler
Source: http://www.flickr.com
Sprawa nieco się komplikuje, kiedy jedno słowo ma kilka znaczeń, bo reprezentanci dwóch różnych generacji mogą mieć problem z komunikacją. Tak sformułowaną opinię doskonale obrazuje przegląd znaczeń słów, które określają gadżety erotyczne. Jeżeli przeanalizowalibyśmy poszczególne nazwy, to z miejsca spostrzeżemy się, że niewiele tam nowych terminów. Większość z nich znana pozostaje nawet naszym dziadkom, lecz ludzie młodzi wymawiając np. wyraz pejcz (skórzany pejcz) nie w każdym przypadku myślą o tym samym przedmiocie co babcia.

Afrodyzjaki są od wieków starożytnych znane ludzkości. Zresztą sama nazwa wskazuje na praojcowską proweniencję, bo przecież Grecy boginię miłości nazywali Afrodytą. Substancje zwane afrodyzjakami mają za cel sprawić, by konkretna osoba poczuła miętę do swojego partnera, czyli jednym słowem, aby zapałała takim podnieceniem, które później ułatwi zbliżenie. Teraz uważa się, że temperaturę uczuć podnoszą gruszki, a także wybrane zioła, np. szafran. Oprócz tych naturalnych produktów, w sklepach z artykułami tylko dla pełnoletnich odszukamy sztucznie wytworzone afrodyzjaki, czyli mikstury, których nazwy brzmią całkowicie niezrozumiale dla reprezentantów starszego pokolenia. Natomiast ci bardziej wyrafinowani kochankowie zaopatrują się poza tym w gadżety, do których jesteśmy w stanie wliczyć wspomniany już w tym miejscu pejcz - pejcze i baty Amazing Girl.

sexy
Author: Marcos Domenech
Source: http://www.flickr.com
Kajdanki chyba kojarzą się nam z zawodem policjanta. Były one i są nadal wykorzystywane przez strażników prawa, kiedy trzeba przewieźć więźnia z jednego więzienia do następnego lub na salę rozpraw. Narzędziem związanym z wymierzaniem kary jest także pejcz, który służył niegdyś np. do biczowania grzbietu bandyty lub cukiernia warszawa pokutnika. Obecnie obydwa te przedmioty są kojarzone również z gadżetami erotycznymi - sklep Amazing Girl. Aby mogły znaleźć swe zastosowanie w sypialniach musiały jednak przejść dużą wizualną metamorfozę, która złagodziła ich surowy wygląd.

Tags: afrodyzjaki, kajdanki, przedmioty, zbliżenie