Jakie zadania pełnią książki w życiu wielu ludzi, co da się zrobić żeby jak najwięcej osób lubiło czytanie

Posted on 02/03/2022 7:35am

Coraz większa popularność telewizorów, a od jakiegoś czasu także komputerów, tabletów i smartfonów sprawiła, że ludzie czytają coraz mniej książek. Niestety spoglądanie w kolorowy ekran jest łatwiejsze i wymagające dużo mniej wysiłku niż czytanie, doskonale to zresztą widać pośród młodych ludzi, których zmuszenie do większego wysiłku umysłowego jest czasami ogromnie ciężkie.


książki
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Następną rzeczą będzie czas, elektroniczna rozrywka jest tak wciągająca i angażująca czas, że nawet jeśli ktoś by nawet chciał coś poczytać, to mu po prostu nie starczy na to czasu. Książki potrzebują skupienia i chwili spokoju, jakiego bardzo często tak brakuje, dla zdecydowanej większości osób dużo łatwiej będzie uruchomić w wolnej chwili grę na smartfonie zamiast przeczytać następną stronę interesującej lektury. I właśnie w ten sposób wyrasta, które nazwać można półanalfabetami, czyli ludzi, którzy są obeznani z nowoczesną technologią, potrafią przejść gry jedna po drugiej, lecz średnio sobie radzą z podstawami, jakimi jest normalne czytanie.

Na szczęście wiele osób widzi ten problem i różnymi sposobami się stara przeciwdziałać temu. Tu ogromnie dużo będą mogli zdziałać rodzice, jeśli oni przekażą dzieciom
książki
Author: Todd Conaway
Source: http://www.flickr.com
zamiłowanie do książek, to najczęściej w wieku dorosłym te dzieci będą sięgać po różne lektury. I z drugiej strony, jeżeli w jakiś mieszkaniach książki nie istnieją, tylko wolny czas będzie się spędzać przed jakimś ekranem, to raczej będzie niewiele szans na to, że dziecko pójdzie mieć inne przyzwyczajenia i polubi jednak czytanie.


Tu niestety przykład będzie szedł z góry, i dzieci najczęściej powielają zachowania i wzorce, które były w ich domu. Niektórzy sugerują, że miłość do czytania powinna w dzieciach pielęgnować szkoła. Jednak niestety nauczanie naszego języka opiera się na dziełach może wybitnych, lecz bardzo nudnych dla każdego młodego człowieka, więc zupełnie zrozumiałe jest, że ich czytanie będzie niemiłym obowiązkiem a nie przyjemnością. A czytanie w pierwszej kolejności ma być rozrywką i przyjemnością, bo taka jest przecież rola książek w naszym życiu.

Tags: książka, gra, szkoła